Orta Doğu Medeniyetlerini Bitiren ‘Tufan’ Anlatısı Göksel Bir Çarpışmanın Yankısı Mıydı?

Yayınlandı: 07 Ara 2008 / Bilinmeyen Dünya

11 Nisan 2001 tarihinde İngiliz The Telegraph gazetesinde yayınlanan bir habere göre Orta Doğu’da en az 4,000 yıl öncesine ait Medeniyetleri kesintiye uğratacak güçte etkili göksel bir çarpışmanın izleri bulundu.

Aşağıda bu çarpışma neticesinde Güney Irak çoğrafyasında oluşan yaklaşık 3,5 km genişliğinde bir meteoritin uydudan çekilen fotoğrafını görmektesiniz.

iraqmeteorite

Bu denli büyük bir çukur bırakan meteor dünyaya çarptığında yüzlerce nükleer bomba atılmışcasına etki yaratır. Düştüğü yerde yerleşimlerin olması  ve zamanı göz önüne alınırsa Amerikanın göbeğine yüzlerce atom bombası bırakmayla aynı etkiyi yaratacak tabii ki tarih ve efsanelerde kendine bir yer açacaktır.

Gılgamış destanında ve Mahşerin 9 Atlısı efsanesinde anlatılan öykülerle bu meteor tahribatı arasında gerek anlatım ve gerekse çoğrafya ve zaman benzerlikleri göz ardı edilemeyecek kadar açıktır.

Kraterin ilk olarak,  Dicle ve Fırat ırmaklarının 17 km. kuzey-batısında Amarah bölgesinde olduğu Dr Sharad Master tarafından fark edilmiş. Bazı tarihçilere göre M.Ö. 2300 yılında olduğu bilinen medeniyetteki kesilme ve gerilemenin nedeni bu göksel temas olmalıydı. Kaldı ki aynı zamana tarihlenen e Arjantin’de bulunan benzeri bir krater o dönemlerde dünyanın tahmin ettiğimiz gibi çok da güvenli bir yuva olmadığını kanıtlamaktadır.

Uydudan yapılan gözlemelere göre meteorit çukuru zaman içinde su ile dolarak gölleşmiştir.

Dr. master “Eğer krater etrafından temin edeceğimi camlaşma materyalleri üzerinde gerekli incelemeyi yapabilirsen, radyoaktif tarihleme metodları ile çarpışmanın tam zamanını tespit edebilmemiz mümkündür” demektedir.

Liverpool’daki John Moores Universitesinden Dr Benny Peiser’e göre bu keşif gerek astronomi ve gerekse dinler tarihi yönünde üzerinde önemle durulması gereken son zamanların en önemli araştırması olacaktır.

Meteorit hakkındaki haberler hemen akla Utnapiştim ve Nuh tufanları getirmektedir. Kimbilir belkide yıllarca süren tufanın evrenselliği hakkındaki tartışmalara Irak ve Arjantin’deki meteorit kraterleri üzerinde yapılacak araştırmalar son verecektir!!

Kaynak:

Meteor clue to end of Middle East Civilisations

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s