Çığlık atan mumyanın esrarı

Yayınlandı: 11 Oca 2009 / Mısır'ın Gizemleri

mane

Mısır’ın Deir el-Bahri Tapınağında yüzyıl kadar önce bulunan ve binlerce yıldır çığlık atan mumyanın sırrı bir türlü çözülemiyor.

1886 Temmuz’unda Eski Mısır Antikaları Bölümünde görev yapan meşhur arkeolog Gaston Maspero Krallar Vadisi yakınında Deir el-Bahri denilen bölgede umyalanmış kraliyet mumyalarını toprak üzerine çıkarmakla meşguldü.

Bir plan içerisinde yürütülen çalışma sırasında açtığı lahit araştırmacıları şok etti. Mezarın içinden keçi derisine sarılmış genç bir Mısırlının mumyalanmış bedeni çıkmıştı. Bu mumya şu ana kadar bulunan tüm mumyalardan farklıydı. Bir kere keçi derisi mumyalamada kullanılmamaktaydı ve bu garip mumya çığlık atar pozisyondaydı. Elleri ve ayakları birbirine kenetlenmiş mumyanın yüzünde korkunç bir ızdırap aynen korunmuştu.

Bu yüzden de bu mumyaya “çığlık atan mumya” adı verildi.  Hala kim olduğu bilinemeyen bu ceset Man E (Bay E.) olarak isimlendirildi ve yanmış vucudunun sırrı hala çözülemedi.

Maspero, bu cesedin duruşu ve vucudunun çıkartılan kısımlarını göz önünde olarak kesinlikle zehirlenmiş olduğu şeklinde bir sonuca varıp bunu günlüğüne not düştü. Ancak bu mumyanın kimliği ve ölüm sebebi Ejiptologlar için hala bir sır olarak kaldı. Belki de sırrın çözülememesinin en önemli sebebi 2004e kadar bu mumya üzerinde araştırma yapılmasına izin verilmemiş olunmasıdır…

(SAKLISİTE)

Reklamlar
yorum
 1. Bager.tunç dedi ki:

  3.Ramses’in oğlu prens pentewereye ait haber sitesiden okudum

 2. Duygu Temirli dedi ki:

  bence bu mumya yakın zamanda mumyalanmıştır. yakılmasının sebebi ise karbon 14 testinde ne zamana ait olduğunun belirlenmemesi için olabilir. derisi yakılmış ve bedeni yarı hayatta biçimde keçi derisine sarılmıştır. yani mumyalandığında hala canlı haldedir. çektiği acı yüzünden çığlık atmıştır. canlı olmayan birinin çığlık atması fikrimce mistik kişiler dışında duyulamaz.

 3. HASAN dedi ki:

  MUMYALAMA İŞLEMİ ÖLMÜŞ İNSAN BEDENİNE YAPILDIĞINDAN SÖZÜ EDİLEN MUMYANIN
  ÇIĞLIK ATMIŞ OLMASINA İMKAN YOK.

 4. homer dedi ki:

  “Hiramın Anahtarı” yazarları tarafından Hiram Abif’ i katleden 3 katilden biri olan Jubela’ ya ait olduğu ileri sürülen mumya. Mısır Fravunu Sekenenre, Hiksos Apofis, tarafından tutulan adamlarca başına vurulan iki darbe ile öldürülür. Daha sonra bu katillere yardım eden Amon-Ra rahibi (yazıdaki mumya), Sekenenre’ nin oğlu Kamose tarafından kokunç bir şekilde cezalandırılır. Mumya elleri normalde gögsünde olması gerekirken, kesilip çıkarılmış ayalarında bulunur ve canlı olarak mumya bezine sarılmış dışı yaş keçi derisi ile sarmalanmıştır. Büyük bir ihtimalle birkaç dakika içinde kan kaybından ölmüştür. Bu arada mumya bezinden son nefesini almaya çalışmış ve acı çekmiştir.
  Bu teorideki adamın, kitapta yazıldığı gibi Jubela olduğuna inanmıyorum. Ama olayın gelişimi biraz farklı olabilir. Şöyleki çok eski Orta Asya geleneklerinde ölüm cezasına çarptırılan suçlular tuzlu yaş keçi derisine sıkıca sarılır ve güneş altında kurumaya bırakılırdı. Keçi derisi kurudukça büzülür ve adamın tüm kemikleri yavaşca kırılırdı. Saatlerce veya günlerce ölümü beklerdi. Ayalarının kesilmesi cinsel içerikli bir suç işlediğini gösterir. Yanında bulunan bir kadın mumyasıda aynı şekilde mumyalanmıştır. Buda Mısır’ daki bir nevi “recim” olayıdır. Tabiki Asya kökenli. Mumyanın tarihlemesi Asyalı Hiksos dönemidir. Buda bize Hiksosların Orta Asyalı olduğunu gösterir. Alın size başka bir delil. :)))

 5. serseri dedi ki:

  Bence bu adam istenmeyen bir şey yaptığı için şeyini kesip bağırta bağırta gömmüşler.
  Bunun tek bilimsel açıklaması budur..

 6. ersan_heman dedi ki:

  Bazı kaynaklarda Çığlık Atan Mumyanın, masonların Hiram Usta efsanesindeki Jubelo’su olduğu düşünülmekte.
  Mumya hadım edilmiş ve efsanedeki gibi infaz edilmiş olması masonlar için bu mumyayı değerli kılıyor. Daha fazla bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

 7. pin dedi ki:

  ay herkesin şu bilmişliği öldürüyor beni. Adam ömrünü bu işe adamış. Neden kaynaklandığını yazmışlar yorum olarak! Madem fikrin yok oku ve sus…

 8. dina dedi ki:

  bu mumyanın mumyalanırken çığlık atmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. gerçekte olabilir yada bir rivayet bir uydurmada olabilir hiç bir fikrim yok

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s