Gevaudon Canavarı; Kurt Kardeşliği

Yayınlandı: 28 Oca 2009 / Alacakaranlıktan Gelenler, Bilinmeyen Dünya, Gizemler, Kriptozooloji

cocuk_katili_canavar

1764 ile 1967 tarihleri arasında Fransa’nın Gévaudan (günümüzde Lozère beldesi) eyaletinde kurt-benzeri bir yaratığın insanlara saldırarak onları katlettiği ve yediği iddia edilmekteydi. Bölgenin adından dolayı bu yaratığı Gévaudan Canavarı denildi. Günümüzde hala bölgede o tarihlerde çok sayıda kadın ve çocuğu parçalayan varlığın ne olduğu hala bir sırdır.

1760 yılı ortalarında büyük ve vahşi bir hayvan Fransa’nın orta-güney bölgesinde bulunan Le Gevaudan olarak bilinen dağlık bölgede dehşet saçıyordu. Zamanının kayıtlarında “kurttan hayli büyükçe ve pençelerinde keskin tırnakları bulunduğu” yazılmaktaydı. “Kızıl tüylü, büyük başlı, burnu tazı gibi sivri; kulakları küçük ve düz; göğüs bölgesi geniş ve gri renkte, sırtı siyah çizgili; ağzı keskin dişlerle kaplıydı” . Gerisinde bir çok erkek, kadın ve çocuğa ait kanlı ceset parçaları bıraktığından korkmuş köylüler onun loup-garou (kurt adam) olduğuna inanıyorlardı.

1764 yılı Haziranında başlayan panik Temmuz ayında artan cinayetlerle sürdü. Katliamlar sürdükçe yaratığa bıçak, mızrak ve mermi işlemediği söylentisi yayılmaya başladı. Avcılar yakın mesafeden hayvanı vurduklarını ancak başka bir yerde yeniden ortaya çıkana kadar kaçarak uzaklaştığını anlatıyorlardı.

Hatta Kral 15 nci Louis bölgeye bir süvari birliği görevlendirdi. Askerler birkaç kez “Gevaudan Canavarı” ile karşılaşma fırsatı buldular ve ona ateş açtılar. Her seferinde ellerinden kaçırmalarına rağmen katliam birden sona erdi: böylece askerler aldığı yaralar neticesi hayvanın öldüğünü düşünerek bölgeden ayrıldılar. Ancak O geri gelecektir.

Canavarı ele geçirene büyük ödül vaat edilmesi üzerine bölge avcı hücumuna uğradı. Bazıları hayvanı gördüler ve hatta yaraladıklarına yemin ettiler. Bir kısım avcı takip ettileri izlerin devamında bir çok kurt öldüler. Hiçbir şey yolunda gitmiyordu. Korku yayılarak kasaba sınırından tüm ülkeyi sardı. Aylık İngiliz St. James’s Chronicle dergisi canavarın ne kurt, ne kaplan ve ne de sırtlan olmayan yeni bir tür olduğunu, ormanda başıboş gezindiğini iddia eden tek yayın organı değildi.

19 Haziran 1767 gecesine gelinceye kadar Gevaudon Canavarı çoğu babaların sürülerinin başında çobanlık yapan çocuklardan olan altmış kişiyi öldürmüştü. Onu öldüren Jean Chastel, Markis d’Apcher ‘in organize ettiği avcılar grubunun bir üyesiydi. Chastel tüfeğine kurt adam olduğuna inanılan yaratık için gümüş mermiler sürmüştü ve iki atış yaptı. İkinci atışta yaratık kalbinden vurularak derhal öldü. Hayvanın midesi açıldığında içerisinde küçük bir çocuğa ait boyun kemiğine rastlandı.

Yaratığın öldürülmesi üzüntülü köylüler arasında büyük sevinç yarattı. Avcılar yaratığın cesedi ile geçit törenleri düzenlediler ve iki hafta kadar sonra kalıntılar kokmaya başlayınca onu Versailles sarayına gönderdiler. Bu süre içinde ceset öyle kötü kokuyordu ki, bunu gören Kral derhal ondan kurtulurmasını emretti. Gömüldüğü yerin bilinmemesi ve daha sonraki senelerde yeniden keşfedilmemesi sebebiyle yaratığın neye benzediği iki yüzyıl boyunca spekülasyonlara sebep oldu.

1700 yıllarda canavarın leşini inceleyen iki cerrahın düzenlediği otopsi zaptının incelemesi neticesi 1960 senesinde bir bilim adamı yaratığın tamamıyla kurda benzer bir diş yapısına sahip olduğu sonucuna vardı. Fakat 1997 senesinde Tabi Tarih Tabiat Müzesinde görevli bir taksidermist ( hayvan derisi doldurma uzmanı) olan Franz Jullien, müzenin 1766 ve 1819 yıllarına ait koleksiyonu içerisinde Jean Chastel tarafından vurularak öldürülen Gevaudon Canavarına benzer türde bir hayvanın kürküne rastladı. Bu derisi yüzülmüş bir sırtlandı ( Hyaena hyaena ).

Romancı Henri Pourrat ve tabiat bilimci Gerard Menatory , tarihsel kayıtlardan yola çıkarak sırtlan hipotezini zaten savunmaktaydılar. Jean Chastel ‘in oğlu Antoine Chastel sirkinde bezer bir hayvanı sergilediği gene kayıtlarda geçmektedir. Jullien’in tebrik ederken, Chastel ailesinden birinin seri cinayetlerini gizlemek amacıyla Jean Castel’in hikaye içerisine bir sırtlanı karıştırmış olma ihtimali akıllara gelmektedir.

Yaratık 2001 yapımı Christophe Gans’ın yönettiği ve Samuel Le Bihan, Vincent Cassel, Monica Bellucci, Émilie Dequenne ve Mark Dacascos rol aldığı bir Fransız filmi olan  “Le Pacte des loups – Kurtların Kardeşliği” ile yeniden gündeme gelmişti. Filmin senaryosunu Gans ve Stéphane Cabel yazmıştı.

gravure_canavari

Reklamlar
yorum
 1. mert ali dedi ki:

  o bi canavar değildi bir sırtlandı ve gümüş kurşunla hiç bir varlık ölmez
  o dönemde bunu kurt sıp La Bete diyorlarmış.

 2. İlgin dedi ki:

  Teen wolftan görenler yalnız değilmişim

 3. stlies dedi ki:

  kızmayın ama hep eski zamanlarda böyle yaratıklar oluyor bu zamanda varmı bende teen wolfda gördüm bence küçük çocukların geceleri dışarı çıkmamaları için uydurulmuş bir efsane ya da saçma bir masal

 4. kbr dedi ki:

  Efecan biliyorum çok uzun zaman olmus yorum attıgın zamandan ama sana ulaşmama gerekli. Ben o belgeseli izlemek istiyorum. yani hala varsa Lütfen mesajımı görmüş ol.

 5. Derek taştır, Malia aşktır dedi ki:

  Bende Teen Wolfte gördüm. Araştırayım dedim. Bunun gerçek olması ya da olmamasını umursamıyorum. Ama bir yorumda bulunucam. Sadece çoban babaların çocuklarını öldürüyormuş. Demek ki geçmişte onlarla birşey yaşamış ve bunun intikanı alıyor. Teen Wolf te intikam için olmadığını söylüyor. Çünkü orda herkesi öldürcek. Ama bence intikam alıyor.

 6. jale dedi ki:

  teen wolfda gordum doktorlarin soylediyi laf

 7. Olida dedi ki:

  Bunu teen wolfta gördüm ve bence saçmalık

 8. elif dedi ki:

  Teen Wolf’ta görüyordum ve araştıtıyorum ._. gerçekler mi ki :_:

 9. Serhat Arslan dedi ki:

  Arkadaşlar la bete du gevaudan denen canavar arkadaşın anlattığı gibidir bazı arkadaşlarımız bunlara inanamıyordur evet inanması güç ama türkiyedede 20 tane kurt adam vardır bu kurt adam soyu ise californiada başlamıştır o la bete du gevaudan canavarı californidan çine geçmiştir ister inanın ister inanmayın beni facebooktan mesaj yazabilirsiniz daha ayrıntılı size bu olayların hepsini anlatabiliriz

 10. Tolgahan dedi ki:

  Vay be bu çok önceden yazılmış ve gerçek olma iltimali var …………. Bu arada 2014 yılında yazılmış bişi varmi bencede bu kurt adam olabilir ama Yüksek iltimal yeni bir tür yani canavar bilimsel olarak UCA yani belirlenmemiş yırtıcı yaratıktır !!!

 11. CANSU TERLANKUŞ dedi ki:

  bunlar ya gerçekse

 12. kheci57 dedi ki:

  buraya teen wolfda görüp benden başka gelen varmı

 13. adyalin dedi ki:

  bence bir kurt bu işler bir sırtlanın yapabileceği türden değiller ayrıca sadece çoban babaların çocuklarını öldürmüş hiç bir hayvanın böyle av seçeceğinide sanmıyorum bu işte bir insan-hayvan melezi olmalı (kurtadam)ve çok kızgın bir melez…

 14. yiğit dedi ki:

  ben burdaysam evet sürdürmüşler egadd

 15. Muhammed dedi ki:

  Ben birkurt adamolduguna inanıyorum bende kurt adam olmak isterdim

 16. jessica dedi ki:

  kurt olduğunu düşünüyorum ve ilgimi çeken bi nokta vardı çoğunlukla sürülerin başında çobanlık yapan babaların çocuklarını öldürmüş özellikle belli kişileri öldürürmüş gibi !!

 17. emrullah dedi ki:

  kurtlar insan eti yemez diyen sersem sen hiç kurt beslememişsin galiba ben bir veterinerim ve sahibinin yani hayvan barınağının bekçilerinden birinin bacağındaki butu kopartıp yediğini görmedim ama midesinden bacağının derisini yarım hazmedilmiş bir şekilde çıkarttık bunu nasıl açıklarsınız

 18. Ozan dedi ki:

  O canavar aslıdna bir sırtlandı yani kurt filan değildi tüm tarifler bir sırtlanı işaret ediyor ve kürküde sırtlanınkiyle aynıymış baksanıza normal olrak bir kurt insan eti yemez ama sırtlan yer bu kadar basit adam evinde sırtlan besliyormuş sadece…

 19. egadd dedi ki:

  varlığı kanıtlanmış gibi geldi peki araştırmalarda bugune dek uzanan bişeyler varmı bildiğim kadarıyla avcılar hala babadan oğla geçen sistemle varlıklarını sürdürüyolar peki kurt adamlar varlıklarını sürdürmüşlermi ??

 20. Efecan dedi ki:

  arkadaşlar 30 nisan 2011 cumartesi günü saat 17:00 da digiturk history channel’da bu konu üzerine 96 dakikalık bir belgesel var. ilgili olanlar kaçırmasın derim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s