İtalya’da Bir Katedralin Altında Putperest Resimleri Bulundu.

Yayınlandı: 23 Şub 2009 / Antik Gizemler, Dini Gizemler

Kilise Zemininde Mozaik Resimler

İtalyan arkeologları bir Katolik kilisesinin zemininde pagan(putperest) tapınmalara ve doğlu tanrılara ait Roma döneminden kalma mozaikler bulduklarını duyurdular.

13 metrekarelik alanda bulunan mozaik döşemelerin dördüncü yüzyıla ait olduğu belirtildi. Kuzey İtalya’nın Reggio Emilie Katedralinin zemininden 4 metre derinde bulunan resimler arkeologlar tarafından ortaya çıkarılıncaya kadar kimse tarafından bilinmemekteydiler.

Kazıyı yürüten arkeologlardan Renata Curina, Discovery News’a “Desenlerin boyutlarından büyük bir odanın zeminini kapladıkları anlaşılmakta. Zengin bir Romalının ikametgahına ait olduğunu sanıyoruz” açıklamasını yapmıştır.

Mozaiklerden birinde başında sarmaşıktan yapılma taç ve sağ elinde lotus çiçeği tutan çıplak bir adam görülürken bir diğerinde kolları mücheverlerle süslü elinde iki canlı ördek taşına çıplak bir erkek ve elinde balık taşıyan çıplak bir kadın görülmektedir. Arkeologlar bu resimlerin anlattıklarını henüz deşifre edememişlerdir.

Reklamlar
yorum
  1. özgür yürek dedi ki:

    Tarih içerisinde ibadethaneler hep biribirin üstüne yapılmıştır.Onun içinde katedralde bulunan resimler dogal sayılır. Memleketimde bulunan bir cami sırasıyla pagan tapınagı sinagog kilise ve cami olmuştur.Şimdi o camiye gittimi bütün o dönemlerin izlerini görebiliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s