Miki Fare’nin En Eski Atası Bulundu.

Yayınlandı: 23 Şub 2009 / Antik Gizemler

Fare mi aslan mı?

Miki Fare’nin sahneye çıkmasından yaklaşık bin sene kadar öncesine ait bir arkeolojik alanda yapılan kazılarda bu sevimli kemirgenin sevimsiz bir görüntüsünü taşıyan antik broşa rastlanıldı. Bu arkeolojik parça bugün İsveç’in Lund Müzesinde sergilenmektedir.

M.S. 900 senesine tarihlenen heykelin İsveç’in Uppakra sit alanında toprak üstüne çıkarıldığı rapor edildi. Bronz Çağında sık görülen bu tür broşlar o dönemlerde kadınların kollarını süslemekteydiler. Bu kazıda çok sayıda antik takı ele geçirildi.

Miki Fare’ye benzeyen bu takı görsel dikkat çektiği için müzede sergilenmeye başlandı. Ancak Lund Üniversitesinden Jerry Rosengren’e göre tasviri yapılan bir fare değil bir aslandı. “M.S. 700 yıllarında Fransa’da yaşayan sanatçılar aslan figürlerini sıklıkla kullanmaktaydılar” diyor ve devam ediyor ”200 yıl sonra aslanı hayatlarında hiç görmemiş zanaatkarlar tasvirlere bakarak benzetmeler yapmış olmalılar”

Aslan ismi Tevratta 157 kez geçer. Ortadoğu’da tevrattan sonraki çağlarda varlıklarını sürdürememelerine rağmen aslan güçün ve cesaretin sembolü olmaya devam etmiştir. Rosengren İsveç kraliyetinde de aslan sembolünün önemli bir yer tutuğunun altını çizmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s