10 milyon yıllık kuş fosili bulundu !

Yayınlandı: 08 Mar 2009 / Bilinmeyen Dünya, Kriptozooloji, Tabiatın Gizemleri

10 Milyon Yıllık Kuş Fosili

Peru’da 10 milyon yıllık dev kuş fosili bulundu. Peru Doğa Tarihi Müzesi Omurgalılar Bölümü’nün başkanı paleontolog Rodolfo Salas, “pelagornithid” sınıfından bu kuşun soyunun 3 milyon yıl önce tükendiğini anlattı.

Peru’da 10 milyon yıllık dev kuş fosili bulundu. Güney Amerika’da Peru’nun kurak güney kesimindeki önemli buluş hakkında bilgi veren Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi’nden paleontolog Dan Kepska, 6 metre kanat açıklığına sahip büyük kuşun kafatasının bugüne dek bulunanlar arasında en mükemmel durumda olduğunu söyledi.

Peru Doğa Tarihi Müzesi Omurgalılar Bölümü’nün başkanı paleontolog Rodolfo Salas, “pelagornithid” sınıfından bu kuşun soyunun 3 milyon yıl önce tükendiğini anlattı.

Los Angeles Doğa Tarihi Müzesi omurgalılar bölümü müdürü Ken Camlpbell de, bu soyları tükenen esrarengiz kuşların insanın dünyada hızlı gelişiminden önce yok olduklarını belirtti. Taşıl bilimcilerin bazıları, üçüncü jeolojik zamanın “son demlerinde” yok olan bu dev kuşların pelikanların hatta sümsük kuşlarının akrabası olabileceğini belirtti.

Türkçe sitelerde 10 milyon yıllık kuş fosili bulunduğu söylenmekteyse de aslında bulunan parçalar dev bir kuşa ait olduğu düşünülen bir parça baş ve  iki adet üzerinde keskin dişler bulunan çene kemiğinden ibarettir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s