Taş İçine Hapsolmuş Canlılar

Yayınlandı: 08 Mar 2009 / Bilimin Sırları, Bilinmeyen Dünya, Tabiatın Gizemleri

Kurbağalar zamanı

Bilim kayalar içine sıkışıp kalmış orada havasız yaşayan canlıların sırını bir türlü açıklayamamakta. Veya kaçamak yorumlarla yetinmektedir. Ama bu olayın var olduğunu hiç bir zaman inkar edememiştir.

Yukarıda resmini gördüğünüz kurbağa 1900 yılında İngiltere, Lewes-Sussex’de bir maden ocağı çalışması sırasında işçilerden birinin içinde bulunduğu kaya parçasını kırması ile ortaya çıkarılmıştır. Kurbağanın mumyalanmış cesedi ve içinde bulunduğu taş Brighton’daki Booth Müzesinde sergilenmektedir.
1897’de Amerika, Eastland’da bir mahkeme binasının temel taşlarından birinin konulacağı sırada eski temel taşının içine bir kurbağa kapatıldı. Boynuzlu Kurbağa olarak bilenen bu türün Batı Teksas yerlilerine göre yüzlerce yıl aç ve susuz kaldığına inanılmaktadır. Mahkemenin temel taşı kırbir yıl sonra açılacak ve içinde irileşmiş yaşayan bir kurbağa görülecektir.
Kurbağaya “Yaşlı Zıpzıp-Old Rip” adı verilecek ve bir süre ülkede gösterilmek için gezdirilecektir. Hatta Beyaz Saray’da bile ağırlanacaktır. 1929 senesinde öldükten sonra cesedi cam bir mezar içinde Eastland Adalet Sarayında sergilenecektir.

Yaşlı Rip
Taşlar ve kayalar içinde yüzlerce yıl aç ve susuz yaşayan kurbağalara ilişkin bir çok tarihi kayıt bulunmaktadır. Örnekler sadece yukarıda bahsettiğimiz ikisi ile sınırlı değildir. Bu iki örnek en meşhurlarıdır.

Kayanın İçindeki Canlılar

1761 senesinde Ambroise Pare adlı bir Fransız fizikçi Annual Register adlı yıllık kayıtlarında şunları anlatmaktadır: “Oturduğum Meudon kasabasına bir maden işçisi gelerek büyük ve ağır bir kaya parçasını bana verdi. Ortasında büyük bir kurbağa yatmaktaydı ve yaşıyordu. Kayanın bir yüzünde küçük bir delik vardı. Tahminim kurbağa bu delikten içeri girmiş olmalıydı. İşçi bana ilk defa böyle bir olayla karşılaşmadığını daha önce de bir çok kereler kaya blokları içinde buna benzer hayvanları gördüğünü söyledi”.
1821 senesinde duvar işçisi olan David Virtue’nin büyük bir kaya parçası üzerinde çalışırken yüzeyden 22 adım aşağıda taş içine hapsolmuş bir kertenkele gördüğü Tilloch’s Philosophical Magazine dergisinde anlatılmaktadır.
Bu hayvanların bir vesile ile kayaların içine girdiği bilinmektedir. Ancak yüzlerce yıl aç ve susuz nasıl dayanabildikleri hala çözülemeyen bir bilmecedir.

Reklamlar
yorum
 1. özgür yürek dedi ki:

  Hindistanda Prahlad Jani isimli kişi 72 yıldır yemeden içmeden yaşamaktadır. İnsan dışında başka canlılarında bu şekilde yaşabilmeleri biolojide henüz bilinmeyen çok şey oldugunu gösterir. Bende çöl ortamlarında kaya altlarında hiç su olmayan yerlerde kurbaga gördüm ama hiç dikkat etmedim. Bundan sonra daha dikkatli olacagım.

 2. kubilay dedi ki:

  Bende siteyi çok sevdim, derste bilim kurgudan bahsettik bende araştırma yapıyordum bu siteye rasladım çok güzel site yapanları ellerine sağlık. Bu site herkes tarafından okunmalı çok ilginç bilgiler var…

 3. tunalim dedi ki:

  İnsanoğlunun bu dünyada bildiği denizin yanında damla misali.Çok güzel,muntazam ve bilgi dolu böyle bir siteyi kamuya sunduğunuz için sizi can-ı yürekten kutlarım.Saygı ve sevgilerimle

 4. hüseyin ertok dedi ki:

  Teşekkürler çok ilginç ve güzel bir yazı.

 5. Hamdi Yatır dedi ki:

  Yazmış olmak için yazmıyorum, siteyi gerçekten çok beğendim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s