Tevrat Çipe İşlendi…

Yayınlandı: 29 Nis 2009 / Bilimsel ve Teknolojik Buluşlar, Dini Gizemler

Çip İçindeki Tevratı

En az 300 bin kelimeden oluşan eski ahit metni 2008 yılının başına doğru İsrailli teknisyenler tarafından topluiğne başı büyüklüğünde bir çipin içine yerleştirilerek yılbaşı sürprizi olarak nanoteknolojilerle ilgilenen gençlerin ilgisine sunuldu.

Hayfa’da bulunan İsrail Teknoloji Enstitüsü Technion’da bulunan nanoteknoloji uzmanları, Tevrat’ın 300 bin kelimelik tüm içeriğini 0,5 milimetre kare alan kaplayan bir silikon mikroçip üzerine kaydetmeyi başardı.
11 Mayıs’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Papa 16. Benedict’i ziyareti sırasında hediye edilecek mikroskobik boyuttaki Tevrat, bir kum tanesi büyüklüğünde ve ancak mikroskop yardımıyla okunabiliyor.
Şu anda dünyadaki en küçük Tevrat olarak nitelendirilen silikon partikül, bu ünvanı daha önce 2,8 x 3,4 x 1 santimetre boyutundaki Tevrat kopyasının elinden aldı.
Üniversitenin eğitim programlarının bilim danışmanı Ohad Zohar, mikroskobik Tevrat’ın 300 bin kelimeden oluşan kopyasının bir saat içinde silikon yüzeye yazıldığını ifade etti.
Zohar, kullanılan yöntemi galyum iyonları adı verilen minik partiküllerin silikon yüzeye çarptırılması sonucu yüzeyde iz bırakması olarak tanımladı. Bilim adamı, yöntemi bir çekiç ile taş tablet üzerine kazınmaya benzer bir metot olarak açıkladı.

Aslında Hz. İsa’yı mesih olarak kabul etmeyen ve yılbaşını dini gün olarak kutlamayan yahudiler için bu buluşun yılbaşına yakın açıklanmasının hiç bir ironisi bulunmamaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s