İlk Paraşüt Denemesi

Yayınlandı: 30 Haz 2009 / Bilimsel ve Teknolojik Buluşlar

Olay 1912 senesinde Fransa’nın başkentinde geçer. Kendi çapında bir mucit olan Fransız Franz Reichelt üzerine geçirdiği bir elbise ile Eyfel kulesine çıkar.

Fransız mucidin amacı kendi geliştirdiği modern paraşütleri andırır bu elbise ile kuleden aşağıya atlayarak şöhret olmaktır. Gazeteciler hazır ve heyecanlıdır. Franz ülkesinin ilk Hazerfen Ahmet Çelebesi ünvanını almayı aklına koymuştur.

O dönemlerde Fransa’da Türk hayranlığı hat safhada olduğundan Fransız bıyıklarını Koca Yusuf modelinde bırakmış ve kafasına  Anadolu köylülerinin kullandığı keplerden takmış, şalvarlı olarak sahneye çıkar.

Önce medyaya elbisesini tanıtır. Özelliklerini anlatır. Daha sonra kulenin 60 metre yükseklikteki ilk ayağına çıkar ve bir sandalye ile korkulukların üzerine ayak atar. İlkin elbisesiyle antreman yapar. Aşağıya atlamak için kendini hazırlar. Bir ara aşağıya bakar. Tereddüt dolu bir an yaşar. Yanındakinin gaz vermesi ile cesaretini toplar. Sonra kollarını açarak elbise ile aşağıya kendini atar. Daha sonra…..

Sonrası videoda. Buyrun seyredelim.

Reklamlar
yorum
  1. güzel bir site. teşekkürler

  2. Aziz dedi ki:

    Fransız degil Avusturyalıydı.(Ama olaya fransız kaldıgı kesin )Uçan terzi olarakta anılır. Güvenli bir paraşüt geliştirene verilmek üzere 10.000 frank ödülü almak için yaptıgı denemeni sonucu malum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s