Çöldeki Ölüm Solucanlarının Esrarı

Yayınlandı: 01 Tem 2009 / Bilinmeyen Dünya, Kriptozooloji, Tabiatın Gizemleri

Moğol Ölüm Solucan

Son zamanlarda  bilim adamları arasında Moğolistan çöllerinde yaşayan tehlikeli bir canlıların varlığı tartışma konusudur. Bu varlıklara ilişkin filmler çekilmektedir. Hatta bilgisayar oyunlarında bir kendilerine yer bulabilmektedirler.

Gobi çölünün kızgın kumlarının altında yerli Moğolların bile ismini ağızlarına almaktan korktukları bir yaratığın gizlendiği söylenmektedir. Eğer onları anmaları gerekiyorsa, bu yaratıklara ‘Allghoi khorkhoi’ diyorlar. Bu kelimenin anlamı “bağırsak solucan”dır. Şişko ve kırmızı renkli yılana benzeyen bu yaratıklara ineğin bağırsağını anımsattıklarından bu isim verilmektedir.

4 adım boyundaki bu yaratıklar ansızın yüzeye çıkarak ani bir hareketle avlarını öldürmektedirler. Avları arasında insan da vardır. Bunu nasıl yaptıklarını kimse bilmiyor. Bazılarına göre avlarına ölümcül bir zehir tükürmektedirler. Bir kısım araştırmacılara göre ise güçlü bir elektrik akımı saçarak düşmanlarını öldürürler. Her iki durumda da topraktan aniden çıkıp uzun mesafereleri aşarak bu işi yapabildikleri anlatılır.

Allghoi Khorkhoi
Batılı kriptozoolojistler (bilinmeyen canlıları araştıran alimler) bu canavarlara kısaca ‘Moğol Ölüm Solucanı’ demektedirler.

Moğol Göçebelerine göre bu canlılar her şeyi yeşile çeviren asitli bir sıvı çıkarmaktadırlar. Bu sıvı öylesine zehirlidir ki temas halinde ölüm ani ve kaçınılmazdır.

1990 senesine kadar Moğolistan Sovyetlerin kontrolü altında ulaşılması zor bir ülke olduğundan bu yaratıklar hakkında Batılı araştırmacıların bilgileri bulunmamaktaydı.

Önceleri efsane olarak kabul gören bu varlıkların yaşadıklarına dair ortaya çıkan yeni deliller araştırmacıların bu konudaki fikirlerini değiştirmiştir.

Ivan Mackerle bu canavarları araştıranlar içerisinde en meşhur olan kişidir. Ciltler dolusu tanık beyanı ve garip ölüm vakıalarının raporlarını değerlendirdiğinde Mackerle bu soluncanların varlıklarını efsaneden fazlası olduğu sonucuna varmıştır.

Mackerle, bölgeye yaptığı gezi sırasında yerli tercümanının kendisine, “çocukluğu sırasında çöle gelen araştırma ekibinden Batılı bir jeologun yere kazık çakarken aniden düşüp öldüğünü ve daha sonra kumun içinden şişman bir soluncanın çıkarak olay yerinden uzaklaştığını gördüğünü” anlattığını söylemektedir.

Bir kısım araştırmacıya göre Gobi Çölü solucanların yaşayamayacakları kadar sıcak bir ortamdır. Kimilerine göre anlatılan yaratıklar kum kertenkelesi olmalıdır. Baskın görüşe göre ise bu canavarlar henüz keşfedilmemiş bir tür yılandır.

Ölüm Solucanları

Reklamlar
yorum
 1. Mongolian death worm yazıp arayın

 2. mert dedi ki:

  zaten çırmadıkları bir bok kalmadıki

 3. sema:) dedi ki:

  bence tam bi saçmalık…

 4. murat dedi ki:

  bence bu elma kurdu

 5. yunus dedi ki:

  bence bu elma kurdu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s