Fotoğraftaki Uzaylı!!!

Yayınlandı: 03 Eki 2009 / Alacakaranlıktan Gelenler, Hilekarlar ve Şarlatanlar, UFOlar ve Dünya Dışı Yaşam

Bu esrarengiz olay 60’lı yıllarda açığa çıkarılmasına rağmen henüz aydınlatılamamıştır. 23 Mayıs 1964 günü eski bir itfaiyeci olan Jim Templeton tüm dünyayı şaşırtan bir fotoğraf çekti. Aradan “kırk beş yıl” geçmesine rağmen fotoğrafa akılcı bir açıklama getirilememiştir.

Fotoğraf meraklısı olan Jim, beş yaşındaki kızı Elizabeth’i yanına alarak Carlisle’nin sekiz mil batısında bulunan Burgh Bataklığına gittiler. Sıcak ve güneşli bir gündü. Jim yanına kamerasını almış ve yürürken bir çok resim çekmişti. Bu sırada hiçbir gariplikle karşılaşmamasına karşın eve dönüp resimleri tab ettiğinde şaşkınlıktan dona kaldı. Resimlerden birinde bir çeşit uzay elbisesi giymiş bir adamının yarı transparan görüntüsü vardı. Bir figür kızının kafasının sağında ve garip bir açı ile durmaktaydı.

Uzaylı Fotoğrafı mı Yoksa Yanılsama mı?

Jim’e karısı ve kızı Elizabeth’e göre o gün bataklıkta kendilerinden başka kimse bulunmamaktaydı. Resmi kontrol ettiklerinde bu adam ya çok uzun boylu biri olmalıydı veya havada asılı durmakta olduğu sonucuna vardılar. Kodak firması resmi incelemesine rağmen hiçbir açıklamada bulunamadılar ve gizemi çözecek olan kimseye bütün ömrü boyunca bedava film verme ödülü koydular. Henüz bu ödüle bir aday çıkmamıştır.

Jim, bu ilginç olay karşısında yapmış olduğu açıklamada fotoğrafı çektiği sırada hiç Ufo görmediğini ve bu konularla da ilgilenmediğini söylemiştir. Ancak sonraki yıllarda Burgh Bataklığında Ufo görme olayları gittikçe artacaktır.

“Bataklık kıyısındaki bazı balıkçılar Ufolar gördüklerini söylemekte ve bazı garip olayların gerçekleştiğinden bahsetmektedirler. Bazı bilim adamları onların Chapel Cross Atom Enerjisi İstasyonu ile ilgilendiklerini açıklamışlardı. İstasyon benim resmimin sağında görülmektedir” diye açıklamalarına eklemiştir. İstasyon Carlisle’nin 15 mil kuzeybatısında İskoçya sınırı yakınlarındadır.

Bu hikayede ayrıca üç önemli husus daha vardır: Birincisi, Jim’in resmi çektiğini söylediği günden bir gün sonra Blue Steak uzay roketi Avustralya’nın Woomera kentinde uzaya fırlatılmak üzere hazırlamış ancak teknisyenler fırlatma alanında iki büyük maket bulunması sebebiyle geri sayım işlemlerini etelemişlerdi. Bu maketler Jim’in esrarengiz ziyaretçisine benzemekteydi.

O aynı zamanda Blue Steak roketinin İngiltere’nin Space Adam kentinde yapıldığını öğrendi ki, burası resmin çekildiği Bataklığa çok uzak bir mesafede değildi.

Resmin tab edilmesinden hemen sonra iki adam Jim’e bir ziyarette bulundular ve onu “siyah Jaguar marka arabaları” ile bataklığa götürüler. İki adam ona kimlik kartlarını göstererek hükümette görevli araştırmacılar olduklarını söylediler. Bölgede bulunan hayvanlarla ilgili anlamsız sorular sordular. Hava koşulları hakkında bilgi istediler. Jim’in çektiği resimdeki şeklin orada bulunan bir adama ait olduğunu teklif etmelerine direnmesi üzerine açıkça sinirlendiler. Jim’i arazide bırakarak araçları ile uzaklaştılar ve Jim evine kadar beş millik mesafeyi yürümek zorunda kaldı.

Jim’in Kodak firmasına gönderdiği ikinci filimler birkaç hafta sonra bazı negatifleri kaybolmuş olarak geriye gönderildi. Jim resimlerde bulunan bir sır sebebiyle bunların hükümet ajanları tarafından el konulduğuna inanmaktadır.

(‘Encounter’ dergisinin Haziran 1996 sayısından tercüme edilmiştir.)

Reklamlar
yorum
 1. Ender dedi ki:

  Aslında uzaylı tanımlaması yaparak olaya çok yanlış bakıyor olabiliriz. Uzaylı olsa bizim astronotlara neden benzesin. Neden homo sapiens olsun (; Benim gördüğüm arkası dönük bir süper kahraman oyuncağı sanki. Hareket eden bir nesne olsa, yani biri fırlatmış olsa akan bir görüntüye sahip olurdu. Sabit bir nesne olduğu kesin. Garip.

 2. :DDD dedi ki:

  bence adam ters duruyor çünkü kolunu öyle büküp tutması zor bişey ama boynunda bir kolye varmış gibi de duruyor

 3. Çağatay dedi ki:

  aslında fotoğrafın çok çok gerisinde olan astronot kostümü giymiş birisine benziyor.

 4. hümeyra dedi ki:

  ben biliyorum çokkk uzun bu adam hani uzaylılar uzun boylu olurlar ya işte öyle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s