Kıyamet Senaryoları

Yayınlandı: 27 Kas 2009 / 2012, Kıyamet İşaretleri

İnsanoğlu ‘kıyamet’ senaryosu yazmada, ve tabi bunlara kitleler halinde inanmada, oldukça yetenekli. İşte belli başlı senaryolar.

İSTANBUL – Dünya üzerinde ilk yaşam belirtileri görülmesinden bugüne kadar yedi defa ‘kıyamet’ bekleyip sonradan vazgeçtik! Tarih boyunca gündeme gelen en önemli kıyamet senaryoları şöyle:

1666
Hristiyan dünyası 1666 yılına girerken dehşet ve endişe içindeydi. Çünkü İncil’de 666 rakamı şeytanın rakamıydı ve dünyanın sonunun şeytanın ellerinden geleceğine inanılıyordu . Aslında 1665 yıında ‘Büyük Londra Yangını’nı yaşayanlar bir süre için gerçekten kıyametin geldiğini düşündüler. Uzun süren yangın södürüldü ve hayatta kalanlar yaşamına devam etti.

1910
Halley kuyruklu yıldızı 76 yılda bir dünyanın yakınından geçiyor. Kuyruklu yıldız 1910 yılında özellikle Avrupa ve Amerika’da genel bir panik yaşattı. Oksijen ve maske stokları tükendi. Hepsi kıyamet için hazırlık içindi, fakat Halley sadece güzel bir manzara yaşatıp gökyüzünden kayboldu.

1914
1870 yılında Yahova Şahitleri olarak bilinen grup, cemaatlarinden bir kahinin öngörüsüne göre 1914’te kıyametin kopacağına inanıyordu. Belki de kahinin öngördüğü Birinci Dünya Savaşı’ydı.

1997
Takvimler 1995’i gösterdiğinde keşfedilen Hale-Bopp kuyruklu yıldızı başka bir kıyamet senaryosunun ortaya çıkmasına neden oldu. Şeytana taptığı düşünülen 39 kişilik grup kuyruklu yıldızın Dünya’ya en yakın olduğu 1997 yılında topluca intihar etti. Eylemi California’da gerçekleştiren grubun intihar için tek bir nedeni vardı; kıyamet gününün gelmesi…

5 Mayıs 2000
Kıyamet senaryosu yazanların en çok kullandığı malzemelerden biri gezegenlerin aynı hizaya gelmesi. Bunun volkanların patlamasına ve büyük depremlere neden olacağı düşünüluyordu. Tarihler 5 Mayıs 2000’i gösterdiğindeyse olay astronomları ilgilendiren bir gök olayından öteye geçmedi.

1 Ocak 2000
Dünya gündemini en çok meşgul eden mahşer günü senaryosu ise yeni milenyumun ilk günü insanlığı bekleyen kötü sondu. 1984 yılında yayınlanan bir makaleye göre 2000 yılına girdikten hemen sonra dünya çapında yaşanacak bir bilgisayar hatası tüm insanlığı kaosa sürükleyip dünyanın sonunu getirecekti. Şu anda takvimler 2009 yılını göstermesine rağmen ortada bir ‘kaos’ göze çarpmıyor!

2009
En güncel kıyamet senaryosu ise evrenin sırlarını araştıran CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda oluşacak bir kara deliğin dünyanın sonunu getirmesi. CERN’de deney başladı, arıza verdi, ara verildi, tekrar başladı, Aralık’ta sonuçların alınması bekleniyor. (ntvmsnbc)

Reklamlar
yorum
  1. gizlibilgi dedi ki:

    Papa XIII. Gregorius tarafından 1582’de mahzuru ortadan kaldırmak için 10 gün silindi. 4 Ekim 1582’nin ertesi günü 15 Ekim 1582 sayıldı. Papa’ nın bu girişimi masum bilimsel bir gerekçe olarak sayılsada o günlerde epey hakkında spekülasyon üretilmiştir. Birincisi bir bilimadamı tarafından silinen günler içinde aylar öncesinden kıyametin kopacağı günler olacağı hakkında bir iddia ileri sürmüştü. Bu iddia zamanla çok büyüdü ve tüm avrupa halkı kıyamete hazırlanır olmuştu. Fakat papalık devre girdi ve kıyamet günleri takvimden siliverdi. Böylece kıyamet günleri engellendi. Yaşam devam etti. İkinci iddia Umberto Eco ‘ nun “Foucault Sarkınca” geçer; 108 yıllık devreler halinde toplantı yapan Tapınakçılar, ellerindeki buluşma takvimine göre (ki yüzlerce yıl önce yapılmıştı) buluşacakları ve sırları birbirine aktaracakları günleri Papalı bu plandan haberdar olduğu için takvimden siliverdi ve toplantı yapılamadı. Hemen bir yıl sonrasında meşhur masonik manifestolar yayınlanmaya başladı ve buluşulacak kişiler manifestolar yolu aranmaya başlandı. Sır mutlaka aktarılmalıydı. toplantının olup olmadığı bilinmiyor ama gelişen olaylar tam teşekküllü bir toplantının hiçbir zaman yapılamadığı yönünde. Şimdi Papalık gerçekten biliyormuydu diyenlere hemen açıklayayım 1986 yılında yayınladıkları belge ile (La Document Romain), Gül Haç kardeşliğinin iki kolunu 108 yılda bir dünyayı yeniden düzenleme planları yapmakla suçlamıştı. Demekki Papalık bu planları en başından biliyordu.
    Şimdi Papalıktan beklediğimiz 21-24/12/2012 tarihlerini takvimden silmek. Elbette silinecek günler takvimde birikmiştir. Bu daha önce başarıya ulaşmış bir yöntem olup, tekrar yapılmasında kanımızca sakınca yoktur 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s