Apophis Göktaşı 2029’da değil, 2036’da değil 2068’de çarpacakmış!

Yayınlandı: 28 Kas 2009 / 2012, Bilimsel ve Teknolojik Buluşlar, Kıyamet İşaretleri, Uzayın Gizemleri

İki buçuk futbol sahası büyüklüğündeki Apophis göktaşının Dünya’ya 2036’da çarpma ihtimali 45 binde birden 250 binde bire indi.

Dünya için bir iyi bir de kötü haber. Amerikalı astrofizikçiler, Apophis göktaşının 2036’da Dünya’ya çarpma olasılığının azaldığını belirtirken, aynı göktaşının 2068’de çarpması olasılığının ise arttığını bildirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) yeni hesaplamalarına ve yayımladığı sonuçlara göre, 2004’te keşfinden bu yana kamouoyunda büyük ilgi toplayan 2,5 futbol sahası büyüklüğündeki Apophis göktaşının 2036’da Dünya’ya çarpması olasılığı iyice azaldı.

NASA’nın California Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarından Steve Chesley ve Palu Chodas’ın yeni teknikler ve veriler temelinde yaptıkları hesaplamalara göre, 2036’da göktaşının Dünya ile çarpışması olasılığı 45 binde birden, 250 binde bire indi.

Çalışmalarını bugün Porto Riko’da yapılacak Amerikan Astronomi Birliği toplantısında sunacak olan astrofizikçiler, Apophis’in Dünya’ya 2029’da çarpması olasılığını yüzde 2,7 olarak hesaplamış, ancak daha sonraki hesaplamalar o yılda bir çarpışmanın olanak dışı olduğunu göstermişti. Buna karşın, göktaşı 13 Nisan 2029’da Dünya’dan sadece 22 bin 208 km uzaktan geçecek.

Bunun daha önce modern zamanlarda gözlemlenmediği ve bu uzaklığın iletişim ve meteoroloji uydularından biraz daha yakın olduğu belirtiliyor. Apophis’in 2068’de Dünya’ya çarpması olasılığı konusunda henüz bir veri açıklanmadı.

Apophis’in yörüngesiyle ilgili son hesaplamaların büyük bölümü, Hawaii Üniversitesi Astoronomi Enstitüsünden gökbilimci Dave Tholen ve ekibi tarafından yapılan gözlemler ışığında hayata geçirildi.

Reklamlar
yorum
 1. tuğçe dedi ki:

  allhtan başka kimse bilmiyor göktaşı ve kıyametin kopacağını.

 2. mert dedi ki:

  yaaaaaa bunlarda bi karar vermedi gitti şu zamanda bu zamanda diyorlar ama hani yarın çarptı ozam görürler

 3. murat dedi ki:

  evet e belki okadar yılda göktaşı küçülecek veya sönecektir

 4. alien ayman dedi ki:

  bence apophis gök taşı çarpmayacak yukarıda yönü verilen uzay haritasında apophis gök taşının dünyanın geçtiği yörüngeden geçtiği gözüküyor.ama bu gök taşı daha hızlı hareket ettiği için dünya oraya ulaşamadan o oraya ulaşacakve gidecek araş tırmalara görede yıllar geçtikçe gök taşının çarpma ihtimali azalmıştır.daha ileri yıllarda bu gök taşının çarpmayacağı anlaşılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s