Uzaydaki Esrarengiz El

Yayınlandı: 30 Ara 2009 / Bilimin Sırları, Bilimsel ve Teknolojik Buluşlar, Uzayın Gizemleri

Tevratta kavimlerin uğradıkları gazaplar için ‘Tanrı’nın Eli Onların Üzerinde Ağır Oldu’ sözü kullanılmaktadır. Nasa Uzayda Tanrı’nın Elin Buldu. Hem de helak olmuş bir yıldızın oluşumunda..

Pulsarlar (Atarcalar) güneşimizden de büyük yıldızların patlamalarından sonra onlardan arta kalan parçaların ortaya çıkardığı göksel oluşumlardır. Bu cisimler kalp gibi attıkları için pulsar (pulsate – kalp atışı) adını almışlardır. Bunlar aynı zamanda kendi eksenlerinde hızla dönmektedirler. Bu dönmeler neticesinde güçlü manyetik alanlar oluşur. Kendi içine çöken yıldızlar öylesi büyük bir yoğunluğa ulaşırlarken ışığı bile bükerler.

Pulsarlar içinde en kendine has özelliği olan PSR B1509-58 isimli atarcadır. Chandra Röntgen Gözlemevi tarafında X ışınları vasıtasıyla alınan yukarıdaki Pulsar görüntüsünde düşük enerjili bölgeler kırmızı, bundan biraz daha yüksek enerjiye sahip bölgeler yeşil ve en yüksek enerjiye sahip bölgeler ise mavi renkte görünmektedir.

Bu Pulsarın ‘Uzaydaki Bir Eli’ hatırlatması sebebiyle NASA tarafında takılan lakabı ‘TANRI’NIN ELİ’ dir.

Fotoğrafta 150 ışık yılı boyunda ve galaksimize 17 bin ışık yılı(17.000×10.trilyon km.) uzaklıktaki göksel oluşum henüz genç bir atarca olarak biliniyor.

İşin en ilginci ise bu görüntü 17.000 yıl öncesine ait. Yani görüntü bize 17 bin yıl geriden geliyor.

http://chandra.harvard.edu/photo/2009/b1509/

Reklamlar
yorum
 1. emre dedi ki:

  17.000 yıl öncesinden bize görünüyor olması şaşırılacak bir durum değil sonuçta Einstein’in uzay ve ışık teoremleri bize bunu açıklar bu fotoğraf ışık ve ışık hızı aracılığıyla bizimle 17.000 yıl sonra yani ışık 17.000 yıllık bir yol kar ettikten sonra(ışık hızı saniyede 300.000 km yol kateder)bu pulsar ihtimaliyle nitelendirilen yıldız grubu bizim galaksimizden görünebiliyor… fantastik hikaye değil gerçek bu ışık hızını aş ve sende 17.000 yıl sonrasına git 😀

 2. aykmayk dedi ki:

  aslında böyle bir oluşumda olmayabilir. biz görüntüyü elde edene kadar ohoooo gazlar toprak manyetik alanlar uydu olmuştur 🙂 yansımalardan, etkileşmelerden biz sadece Tanrı’nın Eli diye görüyoruz.

 3. sema:) dedi ki:

  allah büyüktür dua edelim lütfen

 4. 93dc dedi ki:

  17.000 yıl mı ? 17.000 yıl öncesine ait bir foto nasıl oluyor şuan kafam karıştı.

 5. harun yahya dedi ki:

  bulutların şekil alması nasıl oluyorsa buda uzaydaki gazların oluşturdukları tesadüfi bir şekil . böyle birşeyin görüntülenmesi imkansızdır ! ..

 6. okan dedi ki:

  abi bu ne ya kıyamet habercisimi ne artık allahım koru sen bizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s