2012’de Beklenen Kıyametin Habercisi Mi?

Yayınlandı: 07 Tem 2010 / 2012, Kıyamet İşaretleri, Uzayın Gizemleri

Bilimadamları, dev yıldız “Betelgeuse”un hızlı şekil değiştirmesinin bir süpernova patlamasının işareti olabileceğini belirtiliyor. Kimi uzmanlara göre eğer patlama olursa evrene güneşinkine yakın ışık yayılabilir.

Rusya Uzay Ajansı “Roskosmos”un internet sitesinde yer alan habere göre, Hawaii’deki Mauna Kea yanardağının zirvesinde bulunan Keck Teleskobu vasıtasıyla ulaşılan verileri değerlendiren bilimadamları, Betelgeuse’nin son 16 yılda kutuplarından basılarak daha önce sahip olduğu yuvarlak şeklini hızla kaybettiğinin gözlendiğini aktardı.

Bilimadamları, dev yıldızda meydana gelen bu değişikliklerin; aylar, hatta haftalar içerisinde Betelgeuse’nin süpernova’ya dönüşeceğinin işareti olabileceğini öne sürüyor.Bazı bilimadamları, meydana gelecek patlamada yayılacak ışığın şiddetinin Ay’ın yansıttığı ışığa eşdeğer olacağını söylerken; kimi bilimadamları ise patlamanın çok daha parlak olacağını iddia ederek, Dünya’nın kısa süreliğine de olsa adeta iki “güneşi” olacağını savunuyor.

Patlamanın Dünya için tehlikeli olmadığını vurgulayan bilimadamları, patlama sonrasında oluşan zararlı parçacık dalgalarının yüzyıllarca sonra Yerküreye ulaşacağını belirtiyor.

‘BEYAZ GECELER’

Süpernova patlamasının 5-6 hafta süreceğini belirten bilimadamları, patlama zamanı yayılan ışık nedeniyle gezegenimizin bazı bölgelerinde, insanların “beyaz geceler”le tanışacağını (kutuplar ve yakınlarındaki aydınlık geceler), bazı bölgelerde ise gündüz aydınlığının 2-3 saat uzayacağını söylüyor.

NEBULA OLACAK


Patlamanın ardından Betelgeuse tamamen sönerek, insanlara bulutsu (Nebula) şeklinde görünecek.

YENGEÇ İKİ YIL PARLAMIŞTI

1054 yılında Çin ve Arap astronomlar tarafından kayıtlara alınan bir süpernova neticesinde oluşan Yengeç Bulutsusu (Crab Nebula), bize uzaklığının 6000 ışık yılı olmasına rağmen haftalarca Venüs’ten daha parlak görünmüş ve yaklaşık iki yıl boyunca da çıplak gözle izlenecek parlaklığa sahip olmuştu.

GÜNEŞİN BİN KATI

Yerküreye 500 ışık yılı uzaklıktaki Orion Takımyıldızı’nda yer alan dev Betelgeuse yıldızı, 4,5 milyar yaşındaki Güneş’e karşılık sadece birkaç milyon yaşında.

Güneş’in 1000 katı büyüklüğünde ve 100 bin katı parlaklığında olan Betelgeuse, Güneş Sistemi’nin merkezinde olsaydı büyüklüğüyle Merkür, Venüs ve Dünya’yı içine alarak Jüpiter’e dek uzanırdı.

Dev yıldızın yüzeyinde saptanan ortalama yüzey sıcaklığı, Güneş’in yüzey sıcaklığından 3 bin derece daha sıcak, 9 bin derece.

Kaynak : Milliyet Gazetesi İnternet Sitesi

Reklamlar
yorum
 1. Mehmet dedi ki:

  Bu yıldızın her an ölmesi yani süpernova olması bekleniyor. Bu doğru. Belkide çoktan oldu. İnsanların yaşam süresi yıldızların yaşam süresine göre çok çok kısadır. Yıldızın ölüm anının, hangi kuşağa denk geleceği olasılığını hesaplamak mümkün değildir. Eğer bu bizim kuşağımıza denk gelecek olur ise, çok şanslı bir kuşak olduğumuzu düşünmeliyiz. Zavallı yıldız belki 100 yıl önce öldü. Ama biz bunu belki yarın belkide 100 yıl sonra görebileceğiz ( sağ isek tabi ). Çünkü bu yıldızın bize uzaklığını 100-200 ışık yılı uzakta diye söylüyoruz. Uzaklığını ölçemiyoruz bile. Avcı takım yıldızının görüntüsünün değiştiğini görmek, bizim neslimize kısmet olurmu bilmek çok zor. 100-200 ışık yılı uzakta olacak bir süpernova tabiki etkileyici olacaktır. En azından görsel olarak. Ama Güneş büyüklüğünde bir gök cismi olarak değil tabi.

 2. Meraklı dedi ki:

  Ya allahın işene kim müdahale edebilirki kim nerden bilecek neyin nezaman olcanı allah dışında

 3. mehmet dedi ki:

  zımbagibidelikanlı pamukta ısmarla bence..:)

 4. zımbagibidelikanlı dedi ki:

  Ben internetten seccade takunya ve tespih siparişi verdim.

 5. mustafa asım dedi ki:

  Süpernovanın zaten 8000 yıl önce patladığını her çekilen resimde süpernovanın biraz daha büyük göründüğünü,buda patlama öncesi evreyi gördüğümüzü, 2012 de ise patlama anını göreceğimizi, böylece gecenin gündüz gibi olacağını ve günlerce (belki aylarca) böyle kalacağını okumuştum. Kahin arkadaşın, yüzlerce yıl sonra demesine bakmayın. olayın akışı böyle.
  Benim aklıma takılan şu Kuran-ı Kerim’ de yazılı olan “güneşin batıdan doğması” (çünkü patlama anında güneşten daha parlak bir ışık göreceğiz, patlama gökyüzünde batıda olursa alamet tamam olur mu?) meşhur son gün alameti bu olmasın. Güneş batıdan doğduğunda tövbe kapıları kapanır. Eğer böyle ise herkes şimdiden nafile namazlarına başlasın. Çünkü o günden sonra tövbeler kabul olmayacak! Haberiniz olsun. Patlamaz ise fazladan namaz kılmış olursunuz, bunun öbür tarafta size fazladan sevap yani faydası vardır zararı yoktur. Kaybedilecek bir şey yok yani. DEMEDİ DEMEYİN…

 6. KAHİN AHTAPOT dedi ki:

  2012de supernova patlaması olsa bile bunun etkileri yüzlerce yıl sonra ortaya çıkacak. Daha doğrusu dünyaya ulaşacakken maya kehaneti ile bu hususun ilişkilendirilmesi pek doğru olmaz.

  2012 de daha beklenmedik bir şey olacak. Annunaki ortaya çıkacak ve dünya üzerini aydınlatacak. Bazılarına göre o güneş sisteminin bir parçası bazılarına göre deccalin kendisi. Her ne ise 2012 de görülecek.

  Veya ortada bir yanlış anlaşılma var.

 7. gizlibilgi dedi ki:

  Nostradamus’ un kehanetleri içinde II:41. dörtlüğünde bir kuyruklu yıldızın ( süpernona olabilir) 7 gün boyunca gökyüzünde parlayacağı, ikinci bir güneş gibi görüleceği, bu arada Malaki kehanetinde belirttiği gibi Papa’ nın bu günlerde Roma’yı terk edeceği yazılıdır. Papanın Romayı terk etmesi kıyamet alametidir. Konu ile başlık tam oturmuş tebrikler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s