Angkor Wat’da Ta Prohmt Manastrındaki Dinazor Kabartması Kafa Karıştırıyor.

Yayınlandı: 18 Kas 2010 / Kriptozooloji

Kamboçya’da bulunan Angkor Tapınağı antik dünyanın en önemli yapılarından biridir. 8nci yy.dan 14ncü yüzyıla kadar hükümdarlık sürmüş olan Khmer İmparatorluğu zamanda işaa edildiği bilinen tapınak günümüzde en populer turistik merkezlerdendir.

Bu yılın şubat ayı içinde kriptozoologların ilgisini çeken bir kabartmanın resimleri internette yer almaya başladı.

Kabartmada bariz bir biçimde 65 milyon yılönce yaşamış ve dünya sahnesinden çekilmiş Stegosoros (Stegosaur stenops) görülmektedir.

Günümüz gergedanlarını anımsatan bu dinazor çağdaş bilim adamlarına göre hiç bir zaman insanlar tarafından canlı olarak görülmemiştir. Bizler onun varlığını ancak 20nci yüzyılda yapılan paleoantolojik kazılarda çıkan kemiklerin yeniden bir araya getirilmesiyle öğrendik.

Pekiyi durum böyle ise bu kabartmayı yapan sanatcı neyi model olarak kullanmış olabilir?

Bazılarına göre tapınak duvarındaki resim bir gergeden veya su aygırına aittir. Kimileri ise bu oymanın modern bir sahtekarlık ürünü olduğuna inanmaktadır. Turistler çekmek için yeni bir düzenleme olabilir. Belki de bu hayvan yakın tarihe kadar yaşamış da olabilir.

Reklamlar
yorum
  1. homer dedi ki:

    sanatçı neyi model alarak yapmış olabilir? tabi ki bulduğu fosillerinden. resimdeki dinozorun sırtındaki çıkıntılar kemik olup, fosillerde rahatça görülebilir. geri kalanı tahmin etmek zor değil. Dinozor fosilleri yeni bir olay değil ki, kazmaya bile gerek yok Çin’de ve Amerika’da yerin üstünde çok sayıda fosil bulunmuştur. sanatçı kendi bulmasa da başkası tarafında bulunmuş ve çizilmiş bir fosil resmini örnek almış olmalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s